سالم زندگی کنیم

انواع ماسک

ماسک

انواع ماسک

ماسک ها در انواع مختلف و گزینه های مختلفی وجود دارد ، که در برخی افراد منجر به سردرگمی خواهد شد و ممکن است از نوع اشتباهی از ماسک استفاده کنید در ادامه شما را با انواع مختلف ماسک آشنا می کنیم.
در حین شیوع بیماریهای خطرناک مسری ، بخش های بهداشتی همچنین ممکن است به اعضای جامعه توصیه کنند که از خود محافظت کنند.اکثر ماسک ها به طور کلی طوری طراحی شده اند که قادر به پوشاندن کامل دهان و بینی شما باشند.

ماسک پزشکی


 

ماسک پزشکی

ماسک های پزشکی بیشتر به عنوان ماسک های جراحی شناخته می شوند. ماسک جراحی به عنوان یک محافظ در برابر ذارت معلق عفونی در فضا شناخته شده و توسط متخصصان سلامت در حین عمل جراحی توصیه شده است. آنها به طور عمده توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند تا از خود و دیگران در برابر شیوع بیماری های عفونی ناشی از هوا ، مایعات بدن و ذرات معلق محافظت کنند.
ماسک های پزشکی یا جراحی برای پوشاندن دهان و بینی شما در نظر گرفته شده است. آنها با موادی طراحی شده اند که می توانند ذرات بزرگ ، ترشحات و … را مسدود کنند ، همه این موارد ممکن است حاوی ویروس یا باکتری هایی باشد که برای شما مضر باشد. با این حال ، ذرات کوچک ممکن است هنوز هم بتوانند به یک ماسک پزشکی نفوذ کنند. ماسک فقط با اندازه مناسب صورت شما کارآمد است، شکاف بین ماسک و پوست شما باعث می شود آلاینده ها وارد قسمت بینی شما شوند و باعث ایجاد مشکلات سلامتی می شوند.
ماسک صورت و ماسک جراحی در دسته بندی ماسک های پزشکی قرار میگیرد . ماسک های پزشکی معمولاً به دو صورت کشدار و بنددار تولید می شود می باشد.

ماسک

ما سک های پزشکی از الیاف نابافته ساخته می شوند و معمولا بدون دوخت هستند. کیفیت ماسک های جراحی بسته به شرایط کاربرد آن می تواند متفاوات باشد. علیرغم اینکه همه انواع این ماسک ها با عنوان ماسک جراجی یا پزشکی شناخته می شوند در بسیاری از کشورهای جهان برای کاربردهای خاص مثل اتاق عمل، دندانپزشکی، معاینه و … تنها استفاده از ماسک های پزشکی تایید شده دارای برچسب مربوطه مجاز است.
ماسک پزشکی امروزه توسط عموم مردم برای جلوگیری از شیوع بیماری های ویروسی استفاده می شود. به علاوه در اقصی نقاط جهان برای مقابله یا آلودگی هوا نیز کاربرد دارد.
یک ماسک پزشکی خوب باید از الیاف نابافته و بدون دوخت ساخته شده باشد. ماسک های جراحی معمولا از سه لایه تشکیل شده اند و به همین خاطر به آن ها ماسک سه لایه نیر گفته می شود. رنگ ماسک می تواند سفید، صورتی، سبز یا آبی باشد. ماسک سه لایه توسط دو کش در دور گوش روی صورت نگه داشته می شود. البته در برخی موارد ماسک دارای دو زوج بند است که می توان آن ها را در پشت سر گره زد تا موقعیت ماسک روی صورت تثبیت شود. معمولا نوع کش دار ماسک به دلیل سهولت در استفاده در عموم مردم محبوبیت بیشتری دارد. ماسک جراحی، یک ماسک دهانی یکبار مصرف است. این ماسک بهداشتی از پارچه و یا پلیپروپیلن تهیه میشود. ماسک جراحی یک نوع ماسک پزشکی نازک و مفید برای کارکنان بیمارستانها است. اگر در محیط بیمارستان مشغول به کار هستید، با استفاده از ماسک جراحی و پوشاندن دهان و بینی خود با آن، نگرانی شما از بابت انتقال ارگانیسمهای بیماریزای موجود در هوا، تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. چرا که، یک ماسک جراحی مناسب حداقل دارای ۸۰ درصد کارایی فیلتراسیون باکتریایی است.

انواع مختلفی از ماسک های پزشکی موجود است که هر کدام روش های مختلفی برای اتصال ماسک به سر شما دارند.
حلقه گوش : برخی از ماسک ها دارای ۲ حلقه گوش در دو طرف ماسک هستند. این حلقه ها به طور معمول از یک ماده الاستیک ساخته شده اند تا بتوان آنها را کشید. این نوع ماسک را توسط حلقه ها بردارید ، ۱ حلقه را دور یک گوش قرار دهید و سپس حلقه دیگر را در اطراف گوش دیگر خود قرار دهید.
گره ای یا بندی : برخی از ماسک ها با تکه های پارچه ای که به پشت سر شما گره خورده است ، ارائه می شود. بیشتر ماسک ها با بندهای بالایی و پایینی همراه هستند. ماسک را به وسیله بندهای بالا بلند کنید ، بندها را در پشت سر خود قرار دهید و آنها را به هم وصل کنید.

نواری : بعضی از ماسک ها دارای ۲ بند الاستیک هستند که در پشت و اطراف پشت سر شما قرار دارند . ماسک را جلوی صورت خود نگه دارید ، بند بالا را بالای سر خود بکشید و آن را در اطراف تاج سر خود قرار دهید. سپس باند پایین را بالای سر خود بکشید و آن را در پایه جمجمه قرار دهید.

ماسک های فیلتردار N,R,P : 

ماسک N99 :حداقل ۹۹٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست.

ماسک N100:حداقل ۹۹.۹۷٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست

ماسک N95:  حداقل ۹۵٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست.

 

n95

ماسک ان ۹۵ به منظور فیلتراسیون ذرات آلاینده موجود در هوای آلوده استفاده می شود عموم مردم می توانند از این ماسک برای محافظت از ریه ها در هوای آلوده و به منظور جلوگیری از آلوده شدن به انواع بیماریهایی نظیر آبله مرغان سرخک و سندروم حاد و شدید تنفسی استفاده کنند . استفاده راحت، فیکس شدن کامل روی صورت و همچنین فیلتراسیون بالای ذرات ریز معلق درماسک ان ۹۵از ویژگی های مهم این ماسک می باشد که باعث استفاده آن توسط کارکنان بیمارستان ها کارگران ساختمانی .جوشکارها و… شده است .
شاید برایتان جالب باشد که بدانید چرا این ماسک طبی فیلتردار را ماسک ان ۹۵می نامند عدد ۹۵ در این ماسک نشانده این است که ، ۹۵درصد از آلاینده های موجود در هوا را فیلتر می کند ایم ماسک در مقابل آلاینده های روغنی مقاو می باشد ولی در مقابل آلاینده های غیر روغنی مقاوم نیست لازم به ذکر است این ماسک ها ذرات بزرگتر از ۳.۰ میکرون موجود در هوا را فیلتر می کند. هنگام خرید ماسک ان ۹۵ حتما در انتخاب اندازه آن دقت کنید. کیپ شدن ماسک بر روی دهان و بینی باعث بهبود عملکرد آن میشود. برای کودکان از ماسک مخصوص کودکان و برای بزرگسالان از ماسک مخصوص بزرگسالان استفاده کنید.

عمر مفید ماسک ان ۹۵ چقدر است؟
های تنفسی مختلف باهم یکسان نیست در هنگام خرید ماسک ان ۹۵توجه به عمر مفید آن بسیار اهمیت دارد مدت زمان استفاده از ماسکیک ماسک طبی با عمر مفید ۸ ساعت است. البته در صورت مشاهده هر گونه تغییر از قبیل شل شدن بندهای آن ایجاد مشکل در تنفس و همچنین خراب و کثیف شدن ماسک بهتر است آن را دور انداخته و از ماسک دیگری استفاده کنید. ماسک را نمی توان تمیز و یا ضدعفونی کرد. همچنین توجه داشته باشید که در هنگام دور انداختن ماسک فراموش نکنید آن را داخل یک نایلون گذاشته و آن را داخل سطل زباله بیندازید.

قیمت ماسک تنفسی:
نوع و کارایی آن بستگی دارد. ماسک های تنفسی معمولا ارزان است و قیمت آن با توجه به برند ماسک، جنس و کیفیت ماسک، تعداد آن در هر بسته و ماسک ها معمولا در بسته های چندتایی و به صورت بسته ای هستند، البته امکان خرید ماسک تنفسی به صورت تکی نیز در بعضی از داروخانه ها و فروشگاهها وجود دارد. قیمت ماسک ان ۹۵ نسبت به قیمت ماسک جراحی بیشتر است. قیمت این نوع ماسک، به جنس، کیفیت و مدل آن بستگی دارد. برخی از ماسک ها دارای امکانات بیشتری هستند، بنابراین قیمت بالاتری هم دارند.
ماسک فیلتر دار R

ماسک R95
حداقل ۹۵٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. تا حدودی در برابر روغن مقاوم است.

ماسک R99
ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد. در برابر روغن مقاوم است.

ماسک R100
ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد ، در برابر روغن مقاوم است

ماسک فیلتر دار P :
P95
حداقل ۹۵٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. به شدت در برابر روغن مقاوم است.

P99
حداقل ۹۹٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. به شدت در برابر روغن مقاوم است.

P100
حداقل ۹۹.۹۷٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. به شدت در برابر روغن مقاوم است.

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • ویژگی های سفارشی
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0